pátek 27. října 2017

Královna ohně - Anthony Ryan (Recenze)

Info: Královna ohně/Queen of Fire, Anthony Ryan, Stín krkavce #03, Host, 2016, Fantasy, 680 str.

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla...

Královna ohně je velké finále fantasy série Stín krkavce. Předešlý díl Pán věže skončil velice napínavě a otevřeně, některé bitvy se sice vyhrály, ale co se stalo s královnou Lyrnou, když v poslední chvíli vzplanula, stala se z ní královna ohně? Jak je to dál s hlavním hrdinou Vélinem, co bude s Revou nebo s bratrem Frentisem a s mnohými dalšími? I když Pán věže trochu působil v některých osudech finálně, konec to rozhodně nebyl.

Stín krkavce není jednoduchá série na přečtení, ale její hrdinové mi rozhodně přirostli k srdci, někteří více či méně než ti druzí a tak jsem se na finále pořádně těšila. Přečíst knihu o 680 stranách mi sice zabralo asi dva měsíce a nemůžu říct, že bych ji pořád hltala, asi proto to trvalo tak dlouho. Tím, že tu máme spoustu postav a jejich cesty a taky válku a bitvy, někdy se to trochu táhne, dobývání tamhle, dobývání tam a pak zase jinde. Všechny postavy o něco usilují, ale všichni míří ke stejnému cíli. A postupně se začnou odhalovat další skutečnosti, začaly si dít věci, které jsem opravdu nečekala, některé jsem až obrečela, za některé jsem se pořádně naštvala na autora, ale právě v těchto chvílích jsem zjišťovala, že mě to opravdu baví a teď zrovna tu knížku z ruky vážně nedám a proč neskončit kapitolu otevřeně a pokračovat na dalších 50 stránkách s úplně jinou postavou, Anthony Ryane, někdy jsem tě tou knihou fakt chtěla praštit, takhle mě napínat! Ale stálo to za to. Akce se vyrojila, občas se do toho zapletly nadpřirozené síly a už mě to bavilo.
Fantasy stránka tohoto dílu se mi moc líbila, nebyly to vyloženě čáry máry, ale temné síly tu určitě byly. Odhalila se část historie těchto nadpřirozených, temně obdařených lidí. Samozřejmě si taky pořádně zařádili v bitvách s našimi hrdiny, až to někdy vážně nebylo hezké.
Vývoj a konečné osudy jednotlivých postav,no... někteří se mi líbili, dopadlo to s nimi dobře, ale u spousty z nich bych nejraději opět vzala knihu a omlátila ji autorovi o hlavu, už vám předem říkám, happy-endy tady moc nečekejte. Sice mi bylo jasné, že takovéto temnější, válečné fantasy nemůže dopadnou s ptáčky zpívajícími v korunách a lidmi tančícími na okolo, ale přece jenom mě některé osudy vážně zabolely. A ty vývoje během celého dílu...opět některé postavy se mi líbili, dozvěděli se o sobě další věci, reagovali zajímavě podle toho, co se jim zrovna dělo, bohužel z některých postav se div nestali vraždící cvoci a to mi vážně přišlo přehnané. I když třeba u Lyrny to bylo jinak, ta mě sice děsně štvala celou dobu, ale zase na druhou stranu autor vystihl přesně, jak se asi cítí a co musí dělat skutečná královna, dávalo to smysl, ale někde, ach Anthony! Praštit tě je málo.
Když to ale vezmu suma sumárum, podívám se na můj čtecí zážitek jako na celek, ono to špatné vůbec nebylo, sice konec byl velmi urychlený, čekala jsem něco epičtějšího, ale ono tam spousta bitev a šoků bylo po celou knihu, tak jsem si na konci aspoň oddychla. Myslím, že konec dával smysl. Já jsem spokojená a ráda, že jsem celou tuhle sérii přečetla.
Královna ohně je kniha, které vás asi naštve, ale pokud se vám líbily předešlé díly a máte rádi styl, jakým Anthony Ryan tuhle sérii píše, tak Královna ohně nebude zklamáním. Mě to bavilo, sice bylo těžké to občas číst, tohle vážně není oddychová četba, ale ta akce a vůbec vše, co se tam stalo, stálo za přečtení. Bylo to zajímavé, napínavé, občas vtipné, občas tragické a smutné, fantasy prvek stál za to, postavy a jejich osudy rovněž. Jen bych možná odkrojila trochu z těch bitev, tak o sto stránek víc a má to u mě pět hvězdiček.
Tahle série mi bude rozhodně chybět, ono přece jen když sečtete všechny díly dohromady, tak je to skoro 2000 stran, to je dost času na to, aby vám postavy přirostli k srdci. Těším se na nějaký další knižní počin autora. Anthony Ryana za to stojí a Stín krkavce rovněž.
Za poskytnutí recenzního e-booku děkuji nakladatelství HOST.
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Ráda si přečtu tvůj komentář :) A děkuji za návštěvu!