čtvrtek 3. srpna 2017

Pes jejího veličenstva a jeho mise - Davie Michie (Recenze)


Info: Pes jejího veličenstva a jeho mise/The Queen´s Corgi: On Purpose, David Michie, Synergie, 2017, Román, 240 str.

Štěně corgiho, kterého se jeho bezohlední chovatelé chtějí kvůli převislému uchu nemilosrdně zbavit, zachrání britská královna, a tak se malý corgi ocitne na zámku ve Windsoru, ve světě rudých koberců a přepychových komnat – a bez hromad špinavého prádla. Okouzlující Nelson si rychle získává náklonnost všech členů královské domácnosti a dává nahlédnout do života královny ze své psí perspektivy. Stává se svědkem jejích setkání s celebritami, filantropy a poradci, a slýchává jejich vzácné postřehy o tajemství života. Díky jednomu z nejtajemnějších poradců Její Výsosti zjišťuje, jak starodávné zvyky a symboly působí mocně i v současnosti. Poznává také nejpřekvapivější vlastnost královny: jemné a zároveň neochvějné očekávání, že každý, s kým se setká, ze sebe dává to nejlepší.

Každý miluje Welsh Corgi. Patří k těm nejvíce roztomilým štěňátkům. Cupitá si to na krátkých nožkách a co se stane, když jedno takové štěně Welsh Corgi docupitá až k samotné anglické královně? Toto je příběh Nelsona, Welsh Corgi se svěšeným uchem, který vyrostl v osobní smečce královny Alžběty.
David Michie je už pověstný, že osobnostem vymýšlí mazlíčky, kteří pak u nich čerpají moudrost a tu nám předávají. Dalajlamova kočka například. Himalájská kočička Rinpoche, která vyrostla u Dalajlámy v Dharamsale. Pravda, je to velký skok od buddhismu na královský dvůr. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o tu Welsh Corgi, můžu vás už předem ujistit, že to stojí za to.
Pokud máte rádi pejsky, královskou rodinu a Anglii, tak je to kniha pro vás, ale není podmínkou zajímat se o královskou rodinu. Stačí, když si chcete přečíst příběh štěněte, které se pomalu pokouší poznat svět, snaží se vyrůst v moudrého corgiho, jako je další z královniných corgiů Winston a naučit se, že kotníky šlechty se nekoušou, jako to s oblibou dělá corgi Margaret.
Nelson pomalu vyrůstá, poznává královnu a její návštěvníky. Je to trochu podobný způsob jako u Dalajlamovi kočky. Nelson naslouchá rozhovorům a snaží se z nich vytáhnout nějakou tu životní lekci, radu. Ale není to jen o tom. Nelson se samozřejmě často zaplete do průšvihů a občas dostane do průšvihu i samotnou královnu a to je potom počteníčko.
Nelsonův příběh je v první osobě vyprávěn samotným Nelsonem. Je to radostné, srandovní, u srdce hřející povídání. Někdy vás opravdu donutí se zamyslet na zrovna pronesenými slovy. Také je to ale vyprávění občas velmi smutné, ale to prostě k takovýmto příběhům patří. A jak se říká všechno má svůj důvod a čas a tenhle příběh to moc dobře ukazuje.
Tady opravdu nehledejte buddhismus. Náboženství tu je, královna sama v knize vede pár rozhovorů k tomuto tématu, ale zase se nelekejte, není to křesťanské. Naopak bylo zajímavé si přečíst něco od Davida Michieho a zjistit, jestli to umí i jinak než buddhisticky. Ano, umí. Sice takhle knížka je víc milý příběh než duševní procitnutí, ale i tak tam dokázal vpasovat zajímavé myšlenky jako vždy. A navíc je opravdu někdy až sranda číst rozhovory mezi sebou členů královské rodiny, když nejsou před zraky lidí venku ale v pohodlí doma. Docela ráda bych věřila, že tak, jak to David Michie popisuje, že to tak opravdu je.
Takže knihu doporučuji milovníkům psů, případně královské rodiny, není podmínkou, hlavně ti psy. Pokud už se vám líbili další knihy tohoto skvělého autora, tak neváhejte. Pokud náhodou Davida Michieho ještě neznáte, tak doporučuji jak tuto knihu tak Dalajlámovu kočku (R) a Kouzelníka ze Lhasy (R). David Michie za to stojí.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji KNIHCENTRUM.cz.
Knihu můžete koupit zde.


1 komentář:

  1. there can be twenty six materials in one payemnt and then the register might be affixed I highly recommend you zero replicate in addition to substance via different internet websites underneath virtually any circumstances, without any reproduce plus pasting every time period with several web sites since virtually all job really need to be main to operate an effective terms that's clear to see. http://kwwtj3d55r.dip.jp https://imgur.com/a/DZxLwHv https://imgur.com/a/sKTsMDh https://imgur.com/a/xoFSQ2k https://imgur.com/a/NqldTm8 https://imgur.com/a/VHXGQT3 https://imgur.com/a/u7ShNtV

    OdpovědětVymazat

Ráda si přečtu tvůj komentář :) A děkuji za návštěvu!