Hrabě Saint Germain |
I když trochu vypadá jako vymyšlená postava, Saint Germain skutečně existoval a to v 18.století. Byl to velice sečtělý, elegantní, inteligentní člověk. Říká se, že mluvil minimálně osmi jazyky, kterými se dokázal ohánět jako rodilý mluvčí. Jazyky jako arabština, čínština nebo latina. Měl znalosti o všem možném, téměř vše, co vás napadne, on o tom něco věděl. Alchymie, umění, poezie, muzika, vědy, chemie či politika. Nic pro něj nebylo velká neznámá. Také rád cestoval, po většinu času jezdil křížem krážem přes Evropu a když ho začala nudit, nepohrdl Afrikou, Tureckem nebo třeba Tibetem. A kde na to všechno bral? Jako všechno v životě tohoto hraběte, i otázka peněz je opředena tajemství. Původ jeho bohatství se nikdy nezjistil.
A kdy přestal být pouze historickou postavou a kde stal se legendou? Když přes všechny negativní prognózy uzdravil francouzského maršála, ten snad na znak vděku ho sebou odvezl z Německa do Francie, přesněji do Paříže, kde hrabě dostal kompletně vybavenou laboratoř.V pařížských kronikách se uvádí jedna anekdota, kde Saint Germain potvrzuje jedné staré dámě, že ji znal za jejího mládí, což by vedlo k domněnce, že je mnohem starší jak vypadá. Minimálně dobrých sto let by mu muselo být. Legenda může započít.
Existovala spousta lidí, kteří tvrdili, že ho spatřili o 15 let později, ale on dokonce vypadal ještě mladší než předtím. Nehledě na to, že kam se vrtl, tam si stvořil laboratoř. Kdo ví, co v nich vlastně ve skutečnosti kutil. Tak či tak, pro Saint Germaina čas vůbec nic neznamenal. Objevoval se na místech v různých dobách, v různých podobách i pod jinými jmény. Kde teda skutečně byl počátek a konec Saint Germaina? To nikdo neví. Ani jeho nejbližší přátelé. A že to byla Jména.
Hrabě se pohyboval ve společnosti lidí jako byl například král Ludvík XV. nebo Madam Pompadour, což vzbudilo závist a nevoli mezi tehdejšími šlechtici a aristokraty, protože Saint Germain měl vliv a to velký. Mezi další pozoruhodné postavy, které jistě známe a které znal osobně i hrabě, patřil například Casanova. Tomu se říká přítelíček. A své chapadla natahoval dál a dál. Tvrdí se, že urovnal věci tak, aby rusové dosadili na trůn Kateřinu II. Velikou. Hrabě se očividně s málem nespokojil.
Saint Germain byl znám pod mnoha jmény, sám přiznal, že ani jedno není jeho pravé. Nejvíce ho samozřejmě lidé znali jako Saint Germaina, ale máme tu další jména jako třeba Monte Cristo, Soltikov, Belmarský hrabě, Surmountský hrabě, Princ Rackoczy, Zanonni nebo třeba Markéz z Monteferratu (upír z Feratu, neříká vám to něco? Nebo Upír Nosferatu :D)
Tak či onak, hrabě Saint Germain byl osobnost s velkým O. Dali by se o něm psát eseje na tisíce stran. Ve výsledku byste ale stejně nic moc neměli. Kdo byl ve skutečnosti, odkud pocházel, zemřel vůbec a spousta dalších otázek, o kterých se dá jen spekulovat. Takže se vůbec nedivím, že autoři ho rádi zapojují do svých příběhů. Toho tajemného materiálu je tolik, že byste na to mohli napsat stovky fiktivních knih a pořád byste měli originální příběh.
A na závěr Saint Germainovo proroctví. Když se po nějaké době Saint Germain vrátil do Francie, povedlo se mu ujednat si osobní schůzku s Marií Antoinettou a ta se ho hned zeptala, jestli by se znovu neusadil v Paříži. Na což hrabě odvětil "Století mine, než sem znovu přijdu." Přeberte si to sami.
V kterých knihách můžete na hraběte narazit? Já znám dvě série. Pokud znáte další, napište do komentáře, přidám je zde na seznam. Za sebe můžu říct, že bych si moc ráda přečetla další knihy, kde se tento podivný hrabě objevuje.
Drahokamy - Kerstin Gier
Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela - Michael Scott
Hezký článek, já jsem se s ním teda setkala jenom v Drahokamech, takže ti další knížku bohužel neporadím.:-)
OdpovědětVymazatWaau, nevedela som že je takou (skoro) legendou, a všetky tie jeho mená ? To je super záhada. Ja som čítala iba drahokamy, ale mám taký pocit, že som o ňom aj inde počula :) Rozhodne s tými výskumami pokračuj :)
OdpovědětVymazatStejně jako Katie, i já jsem na něj narazila jen v Drahokamech. :)
OdpovědětVymazatJinak moc pěkná článek. Takových zajímavostí není nikdy dost:)
Hrabě Saint-Germain napsal knihu Nejsvětější trinosofie. K mání v nakladatelství Kosmas.
OdpovědětVymazat