pátek 2. ledna 2015

Dalajlamova kočka - David Michie (Recenze)

Info: Dalajlamova kočka / The Dalai Lama´s Cat, David Michie, 2013, Synergie, Román - Buddhimus, 256 str.

Jednoho dne se malé kotě ocitne na prahu smrti, v tom se ale jeho cesta zkříží se samotným Dalajlamou, který se rozhodne koťátku dát novou šanci na lepší život a postarat se o ni. A tak začíná příběh jedné pouliční kočky, která se stala tím nejbližším přítelem Dalajlamy a společně s ním se vydává na duchovní pouť, za hledáním štěstí a lásky.
David Michie tak stvořil příběh, který svede dohromady milovníky koček a ty, kteří chtějí proniknout do buddhismu nenásilnou formou. Dalajlamova kočka totiž není jen o hledání a poznání, humor si sem taky najde cestu.
Pokud vás tyto tři charakteristiky zaujaly, je tato kniha jako stvořená pro vás. Ale hodí se i pro ty, kteří si chtějí přečíst milý příběh, který vypráví kočka a podívat se do jakých to situací se takovýto tvoreček může dostat, když bydlí v klášteře buddhistických mnichů, na svých čtyřech tlapkách je dosti vratká a poslouchá rozhovory slavných lidí, kteří si přišli pro radu za Dalajlamou.

Taky ale během svého života v Jokhangu, jak se její buddhistický domov jmenuje, kočička poznává obyčejné lidi a učí se z jejich příběhů. Protože Dalajlamova kočka není jen o Dalajlamovi a jeho poznatcích. Právě naopak. Určitým způsobem tady nemá vyloženě hlavní roli nikdo, ani naše kočička, i když příběh vypráví.
Kniha je o životě, o zkouškách, o lásce a soucitu, o poznání, o ztrátě a nalezení. A David Michie využil kočičku jako pozorovatelku, která se dostane všude a tak vidí a slyší věci, které nám někdy uniknou. Postavy v této knize si na nic nehrají, působí velice skutečně a jejich problémy rovněž. A neustále se střídají. Někdo zůstane po celou dobu a někdo jen přijde a brzo zase odejde a kočička pozná novou lekci.
Buddhismus je tady všude vidět, přece jenom se příběh odehrává v buddhistickém klášteře, ale pokud už o buddhismu něco víte, tak vám musí být jasné, že buddhismus nikomu nic nenutí a nikomu nic nebere a stejně tak jednají jeho mniši a samotný Dalajlama. Nejsou tady žádné lekce ohledně terminologie. Buddhismus má samozřejmě svůj slovník, ale všechno se dá převést do normální řeči, takže nehrozí, že pokud o tomto náboženství nic nevíte, že byste se ztratili. A David Michie napsal tento příběh jednoduchou mluvou a když se už náhodou nějakému slovíčku nedá vyhnout, zlehka vysvětlí jeho podstatu.

Nevnucuje se nám tady nic, co se týče buddhistických praktik, nejsou tu žádné návody na nějaká komplikovaná cvičení a meditace. Dalajlamova kočka je složená z menších příběhů lidí, kteří potřebovali radu a tu jim někdo poskytl a ta rada je vázaná na buddhistický pohled na svět. Je tady skutečný život. Prostě žádné učebnicové poučky. Jen další možnost, jak se dívat na život se vším, co nám přináší. A snad v lepším světle a s čistější duší.
Dalajlamova kočka nám vypráví svůj příběh a příběhy druhých, jak se jí s nimi křížil život, sama aplikuje nové poznatky do svého čtyřnohého světa a jak už jsem říkala, vzhledem k tomu, že okolní svět poznáváme očima kočky, humor se tu taky najde. Nečekejte výbuchy smíchu, ale někdy je vážně zajímavé pozorovat, co si vlastně ta kočka myslí, nebo kam se se svojí kočičí nevědomostí dostane a co se jí stane.
Já jsem si užívala každou stránku, každý rozhovor, každou situaci, kam se postavy i kočka dostávaly. Měla jsem tak často velice krásný pocit, tolikrát mi tam něco sepnulo ohledně života a chování k ostatním nebo hlavně ke mně samotné. Protože právě o tom to nejvíce je, stát se lepším, vyrovnanějším a šťastnějším člověkem, potom se dá mnohem lépe dělat šťastné taky ostatní. A pak má život hned hezčí barvy.
Tahle kniha za to prostě stojí, ať už vás buddhismus zajímá nebo ne, je zkrátka o životě, o lepším životě nenásilnou, milou formou. A tuhle kočičku si musíte zamilovat. A proč jí neříkám žádným jménem? To nechám na vás, přečtěte si tuhle úžasnou knihu a dozvíte se to sami.


Za poskytnutí recenzního e-booku děkuji KNIHCENTRUM.cz
Knihu si můžete koupit zde.

1 komentář:

  1. Ta knížka vypadá zajímavě, zvlášť když jsou v tom kočky :D

    OdpovědětVymazat

Ráda si přečtu tvůj komentář :) A děkuji za návštěvu!