středa 20. listopadu 2013

Mé knižní série (6)

Tak jsem se rozhodla udělat pro vás nový díl Mé knižní série a tentokrát se sérií, který zná každý, nejspíš ji každý nečetl, ale myslím, že minimálně v mojí generaci se najde opravdu jen pár výjimek. Jedná se o Harry Potter od J.K. Rowlingové. Nejkouzelnější série mého dětství a puberty a ještě dneska se k ní ráda vracím, ať už knižně nebo filmově. I když pravda, ty knihy jsem z poličky už dlouho nevytáhla, ale hned jak nebudu tak zavalená novinka, se do této série chci znova pustit a posoudit ji dospělejšími mozkovými buňkami :DJak ses o téhle sérii dozvěděla?
To kdybych si pamatovala :D Ne, teď vážně. Moc jistá si nejsem, byla jsem malé dítě, ale mám takový matný dojem, že nás škola vzala do kina na první díl filmové verze a pak jsem si hned jela koupit první knížku a poté následovaly všechny ostatní. Aspoň myslím :D

Kolik dílů jsi zatím stihla přečíst?
Samozřejmě, že všechny. To by ani jinak nešlo.

Co na tuhle sérii říkáš?
Série mého dětství, prostě naprosto kouzelné. Mám ji moc ráda, díky ní mám úžasné vzpomínky na dětství a pubertu, myslím, že po pokemonech to byl největší boom. Jsou tam samozřejmě i slabší díly, ale nikdy mi to nevadilo. Milovala jsem navštěvovat svět Harryho Pottera a jejich přátel a prožívat s nimi všechna ta dobrodružství. Myslím, že určitým způsobem, nebýt HP, asi bych v dětství skoro nečetla. HP ve mě zažehnul první pořádné jiskry knihomolství.

Který díl máš ze série nejraději?
Je to mezi Kámenem mudrců a Fénixovým řádem. Ale dám ten Kámen mudrců, přece jen to byl první díl a byl nejkouzelnější. Kdyby se mi tak moc nelíbil, tak by nikdy nedošlo ani na Fénixuv řád.

Jaká je tvoje oblíbená postava a proč?
Bože, to jsou tak těžké otázky :D Asi Hermiona. Taková nerdka, ale prostě měla něco svého, co ji u mě činilo nej. A pak jsem taky zbožňovala Hagrida. A všechny možné další postavy, které jsem měla a mám moc ráda. Všichni byli úžasní, i když Harryho bych někdy ráda praštila :D

Kterou postavu fakticky nemůžeš vystát?
Mnozí by řekli Snape, já ne :D Určitě ne a potom, co ho ve filmu hrál Alan Rickman, už vůbec ne. Myslím, že nejodpornější postava byla profesorka Umbridgeová, to byla ale babizna. Jedna z nejvíce protivných postav, o kterých jsem kdy něco četla.

Když porovnáš originální a české obálky, které se ti líbí víc?
Musím se přiznat, že se mi nelíbí ani české ani originální. To byl jediný malý kaz na této sérii, obálky. Ty ilustrace jsou prostě strašné. Osobně si myslím, že se z toho dalo vytřískat mnohem víc. Ale když jsem byla malá, tak mi to bylo fuk. To už je teď jenom deformace dospělého knihomola :D

Existuje nějaká scéna na kterou jen tak nezapomeneš?
Je těžké si zavzpomínat na ty knižní popisy, hrozně se mi do toho plete film a že tam by se našlo úchvatných scén. Knižně myslím, že asi když Harry prvně jde do příčné ulice s Hagridem a kupuje si věci do školy. Ty představy o tom mě fascinovali. Chtěla jsem to vždycky zažít na vlastní kůži. A pak si hodně pamatuju závěrečnou bitvu o Bradavice. Jelikož jsem stále neviděla poslední film (ano, kaju se :D já to brzo doženu, neukamenujte mě, prosím! :D), tak si stále vybavuju svoje vlastní představy a stálo to za to.

O Harry Potterovi bych mohla psát slohovky, všechny dojmy, vzpomínky, prostě nezapomenutelné. A co vy? Taky jste někdo HP fanoušek, vyrostli jste na tom nebo se k tomu dostali později? Nebo jste to snad ještě někdo nečetl? Aspoň viděl, ne? :D J.K. Rowlingová dokázala prostě neuvěřitelný fenomen a já jsem ji za Harryho Pottera moc vděčná.


2 komentáře:

  1. Tak Harryho ti závidím, sice jsem ho četla, ale měla jsem ho půjčeného z knihovny... Budu si ho muset pořídit, přeci ho jednou budu muset ukázat svým dětem! :D

    OdpovědětVymazat
  2. Nevím, jaký si ročník, nicméně myslím, že budeme jen pár let od sebe, takže se všichni můžeme hrdě považovat za generaci Harryho Pottera. Všichni jsem s tou knihou rostli, dnešní děti už to tak snadné mít nebudou. Když začnou pozdě, první díli jim budou připadat moc dětské, když brzy, poslední díly nepochopí a budou je děsit. Měli jsme zkrátka štěstí.

    OdpovědětVymazat

Ráda si přečtu tvůj komentář :) A děkuji za návštěvu!